روانشناسی، روانکاوی، روانسنجی، روانپزشکی، مشاوره، مقالات و تست ها

روانشناسی، روانکاوی، روانسنجی، روانپزشکی، مشاوره، مقالات و تست ها (/)
-   روان درمانی (http://psychology.harferooz.com/forum286.html)
-   -   روان درمانی چیست؟ (http://psychology.harferooz.com/thread430.html)

roya 01-01-2011 11:03 AM

روان درمانی چیست؟
 


روان درمانی


روان درمانی رابطه ای حرفه ای بین بیمار و درمانگر است که مبتنی بر اصالت، جدیت، صمیمیت و آزادی است.

روان درمانی یا درمان رواشناختی، اشاره به روشی دارد که توسط درمانگری آموزش دیده به شکل حرفه‌ای، با توجه به خاستگاه "اختلال تحت درمان"، انجام گیرد.

روان درمانگری بر دو پایه "رابطه" و "ارتباطات" به شکل کلامی و غیرکلامی استوار است.

روان درمانی کاربرد اگاهانهٔ روشهای بالینی و "مواضع میان فردی"است که از اصول روانشناسی رایج حاصل شده وهدف آن کمک به درمانگیران است که رفتارها، شناختها، هیجانها، و دیگر ویژگی‌های فردی خود را، در جهت درمان مطلوب تغییر دهند.

روان درمانی دارای سبکهای گوناگونی است به سورت نمونه برای درمان ترس مرضی ) روان درمانی به "سبک رفتاری" از چهارشیوهٔ حساسیت زدایی منظم غرقه سازی ، سرمشق گیری و تنش کاربردی کمک میگیرد .

در درمان اختلالهای شخصیت ، روان درمانی تحلیلی یا روانکاوانه کاربرد دارد.


roya 10-01-2011 07:50 AM

روان درمانی چیست؟
 


روان درمانی چیست؟روان‌درمانی به معنی كلمه‌ی آن عبارت است از تغییر روان و یا اختلالات روانی توسط شیوه‌هایی كه به رفع اختلالات تفكر و ذهن، احساس و انگیزه و قابلیت دریافت حسی محیط و بازسازی كلیه این قابلیت‌ها می‌انجامد. در این زمینه می‌نوان از اختلالاتی نام برد نظیر اختلالات اضطرابی، اختلالات افسرده‌گی، اختلالات جنسی و هویت جنسی، اختلالات خواب، اختلالات سازگاری با محیط و غیره.از این گذشته روان‌درمانی برای تغییر اختلالات روان‌تنی نیز بكار مي‌رود، یعنی برای بهبود و تاثیرگذاری بر آندسته از اختلالاتی كه به شکل دردها و اختلالات جسمی وجود دارند ولی منشاء روانی دارند و خود را در اشكالی مانند سردردهای مزمن (مثلا میگرن)، اختلالات دستگاه گوارش و تنفس، درد کمر و عضلات دیگر و از این نوع نمایان می‌سازند؛ بدون اینكه برای آن‌ها علتی مانند آسیب جسمی وجود داشته‌باشد.

طبق این تعریف روان‌درمانی بطور کلی شیوه‌‌ای است برای تغییر اختلالات روانی و دردها و اختلالات جسمی خاص. بین روان‌درمانی و دارودرمانی تفاوتهای زیادی وجود دارد. هر کدام از این دو از زاویه دید متفاوت از یکدیگر به اختلالات روانی نگاه می‌کنند و البته با توجه به منشاء روانی اختلالات روانی هر کدام راه متفاوتی را برای تاثیرگذاری بر اختلالات روانی در پیش می‌گیرند. در بعضی موارد نیز ترکیب این دو باهم تاثیر بهتری دارد ولی این دو نه آلترناتیو یکدیگرند و نه رقیب یکدیگر بلکه دو شیوه متفاوت برای دو نوع تاثیرگذاری متفاوت از هم بر روی یک اختلال روانی مشخص هستند. به هرحال برای روان‌درمانی باید به متخصصینی مراجعه کرد كه با نام روان‌درمانگر (Psychotherapeut) به كار مشغولند.

روان‌پزشكان و متخصصین مغز و اعصاب نیز فقط در صورت داشتن عنوان «روان‌درمانگر» در كنار تیتر روان‌پزشك و متخصص مغز و اعصاب مي‌توانند به روان‌درمانی اقدام كنند. كه در این‌حال مشخصا شیوه‌ا‌ی كه برای درمان بكار می‌برند نمي‌تواند تنها شامل دارودرمانی باشد. از این روی روانپزشک فقط زمانی که دارای تخصص روان‌درمانی باشد می‌تواند به کار روان‌درمانی بپردازد در غیر این صورت فقط دارو درمانی می‌کند.

در کنار این تفاوت اساسی (روان‌درمانی و دارو درمانی) باید به این نكته نیز اشاره كرد كه روان‌درمانی کاری است طولانی مدت چون در این شیوه تنها از بین‌بردن نشانگاههای اختلال روانی هدف نیست بلکه شناختن و تغییر چشمه‌هایی که این اختلالات را بوجود آورده و آنها را پایدار نگاه می‌دارند. از این روی حداقل زمانی كه در روان‌درمانی برای تغییر اختلالات روانی وجود دارد حدود 25 جلسه 50 دقیقه‌ای است كه حدااقل هفته‌ی یكبار به اجرا در می‌آ‌ید. این تعداد جلسات مي‌توانند بنا بر تشخیص روان‌درمانگر بصورت انفرادی (مددجو و روان‌درمانگر) و یا در موارد دیگر بصورت درمان گروهی (بین چهار تا هشت نفر از افرادی كه ناراحتی مشترك دارند و یا افراد یك خانواده با حضور یك تا دو روانشناس) برگزار شوند.اکنون ساعت 01:19 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.


Free Persian Language By Harfe rooz Ver 3.0