قدیمی 06-03-2011, 04:58 PM   #1
فرهاد
(کاربر باتجربه)

فرهاد آواتار ها

Angel توی تله های تصمیم گیری نیفتید

توی تله های تصمیم گیری نیفتید

اگر می خواهید موفق باشید باید تصمیم گیری های خوب را به بهترین تصمیم های ممکن تبدیل کنید.

ویلیام جیمز معتقد است که وقتی تصمیمی می گیرید، باید نگرانی ها را کنار بگذارید و به جایش شروع کنید به انجام آن...

اما همیشه نمی توانیم از این مطمئن باشیم که تصمیم خوبی گرفته ایم یا نه. بنابراین بعد از تصمیم گیری، باید طوری ادامه دهیم و آن را تکمیل کنیم که نتیجه یک تصمیم گیری خوب باشد یا حتی آن را تبدیل به بهترین تصمیم کند. من و همسرم در ۱۴ ژوئن سال ۱۹۶۹ میلادی ازدواج کردیم و این، یک تصمیم خوب بود ولی حالا من بعد از ۴۱سال اینجا هستم تا بگویم آن تصمیم خوب به بهترین تصمیم زندگی ام تبدیل شده و این فقط به خاطر کارهایی است که ما بعد از ازدواج مان انجام داده ایم.

اغلب افراد به تصمیمی که می خواهند بگیرند خیلی اهمیت می دهند ولی مدیریت آن را دست کم می گیرند؛ در حالی که باید بدانید ۲ احتمال کلی بعد از گرفتن تصمیم وجود دارد:

۱) مدیریت غلط و نتیجه ای متوسط

۲) مدیریت درست و نتیجه ای فوق العاده

ما برای اینکه بتوانیم اوج بگیریم و به بهترین نتیجه برسیم به هر دوی این عوامل «تصمیم گیری خوب و مدیریت آن» با هم احتیاج داریم و این مساله هم با اولویت بندی های خودمان آغاز خواهد شد. با تمام تصمیم هایی که ما در روز می گیریم چگونه می توانیم پیش بردن آنها را اولویت بندی کنیم؟

من می خواهم یک شیوه خیلی ساده را که سال هاست از آن استفاده می کنم، به شما یاد بدهم. من هر روز صبح، برای مدت ۵ دقیقه به تقویم نگاه می کنم و از خودم سوالی بسیار ساده می پرسم: «از بین تمام افرادی که امروز می خواهم ببینم و از بین تمام کارهایی که امروز می خواهم انجام بدهم، کدام یکی اتفاق اصلی و مهم امروز من است؟» چطور بفهمیم چه چیزی اصلی ترین و مهم ترین اتفاق است؟ چند سوال ساده وجود دارد که من با پرسیدن آنها از خودم می توانم این موضوع را تشخیص دهم:

۱) کدام یک واقعا از نیازهای من است؟

۲) کدام یک به من بهترین بازدهی را برمی گرداند؟

۳) کدام یک باعث پیشرفت من می شود؟

هر روز صبح ۵ دقیقه برای جواب دادن به این سوال ها وقت بگذارید. وقتی اصلی ترین کارتان انتخاب شد، من از شما می خواهم بیشتر از بقیه کارها و وظایف تان روی آن وقت و انرژی بگذارید و تمرکز کنید. نیازی نیست شما در انجام همه وظایف و کارهای تان خوب باشید ولی شما باید آماده باشید تا بتوانید مهم ترین اتفاق روزتان را رقم بزنید.

● تله های تصمیم گیری

اغلب اوقات رهبران و مدیرها در تله هایی می افتند که باعث می شود تصمیم هایی نادرست بگیرند. شاید آنها متوجه نباشند که روش تصمیم گیری شان اشتباه بوده یا اینکه دقت کافی را نداشته اند. در اینجا به تله های پنهانی اشاره می کنم که می توانند تلاش های خردمندانه شما را خراب کنند:

▪ به تعویق انداختن: اگر شما از نتیجه تصمیمی که می خواهید بگیرید، می ترسید ؛ شاید وسوسه شوید که تصمیم گیری تان را عقب بیندازید.

▪ رها کردن: فکر کردن به تصمیم های سخت و بزرگ، تمام انرژی تان را می گیرد و در نتیجه باعث فرو ریختن شما و درنهایت رها کردن تصمیم تان می شود. به جای تسلیم شدن، تصمیم تان را به اجزای کوچک تر تشکیل دهنده اش بشکنید و روی اجزای آن فکر کنید.

▪ مخفی شدن پشت اطلاعات: خیلی از مدیرها قبل از اجرا کردن تصمیم شان شروع به جمع کردن اطلاعاتی بی پایان می کنند اما هر چه بیشتر اطلاعات را جمع آوری می کنند بیشتر به این نتیجه می رسند که آمادگی لازم را برای گرفتن آن تصمیم ندارند.

▪ به همه چیز «بله» گفتن: اگر شما بدون وقفه به هر چیزی جواب مثبت دهید، نخواهید توانست تصمیم های درستی بگیرید. کارلس ای نیلسن به خوبی این نکته را بازگو می کند: «در مقابل تصمیم هایی که فوری هستند و برای تصمیم گیری هایی که تحت فشار هستید، همیشه بهترین جواب تان «خیر» است؛ زیرا تغییر دادن جواب «خیر» به «بلی» خیلی راحت تر از تغییر «بلی» به «خیر» است!»

من همیشه یک داستان فوق العاده را به خاطر می آورم که نشان می دهد چه اتفاقی می تواند برای ما بیفتد اگر ما تصمیم گیری مان را به تعویق بیندازیم. داستان، داستان کسی است که وقتی بچه ای کوچک بوده خاله اش او را برای ساختن یک جفت کفش پیش یک کفش دوز می برد. کفش دوز از او می پرسد که دوست داری جلوی کفشت مربع باشد یا گرد؟ اما او از مدلی که دوست داشته کفشش به آن صورت درست شود مطمئن نبوده. پس، از کفش دوز مدتی وقت می خواهد.

برای بار دوم هم که پیش کفش دوز می رود، نمی تواند تصمیم بگیرد و درنهایت وقتی برای بار سوم پیش کفش دوز رفت که باز هم از او وقت بگیرد، دید که کفش دوز یک تای کفش را مربعی و یک تای دیگر آن را گرد ساخته است. همیشه می گفت آن درسی بود که در تمام زندگی اش همیشه با او بوده است. وقتی او کفش ها را پوشیده بود، تصویری که در ذهنش نقش بست، به او همیشه خاطرنشان می کرده که اگر نتوانی برای خودت تصمیم بگیری، این کار را دیگران برایت خواهند کرد.

● مدیریت تصمیم های خوب

اگر امروز خودتان را خوب تربیت کنید فردایی بهتر در انتظارتان است که اولین جزء آن موفقیت خواهد بود. گرفتن تصمیم های خوب بدون جزء دوم، یعنی خوب تربیت شدن، هیچ ارزشی نخواهد داشت. مثلا همه دوست دارند لاغر باشند ولی هیچ کس دوست ندارد رژیم بگیرد! خیلی ها دوست دارند عمر طولانی داشته باشند ولی دوست ندارند ورزش کنند.

همه پول می خواهند ولی کمتر کسانی هستند که سخت کار کنند. افراد موفق برای پیروزی همیشه احساس ها و عادت هایشان را شکل می دهند و کارهایی را می کنند که افراد ناموفق دوست ندارند انجام دهند. تاریخچه موفقیت، شروع کردن و به پایان رساندن است. تصمیم ها کمک می کنند تا ما شروع کنیم و تربیت به ما کمک می کند تا کارمان را به سرانجام برسانیم.

بیشتر افراد از ناراحتی و درد خودتربیتی و درد افسوس پرهیز می کنند و تربیت شدن همیشه دردناک است. همیشه دو نوع درد وجود دارد؛ یکی از آنها درد خودتربیتی و دیگری درد افسوس است. اغلب افراد از درد تربیت کردن خودشان دوری می کنند زیرا این دوری، آسان ترین کار است. ولی آنها نمی دانند که درد تربیت شدن گذرا و لحظه ای است و پاداش آن، همیشگی.

من این جمله ها را هر روز با خودم مرور می کنم تا بتوانم تصمیم های خوبم را به بهترین تبدیل کنم:

ـ من امروز در تصمیم هایم با طرز فکر درست، انتخاب و عمل می کنم.

ـ من مهم ترین اولویت های روزم را مشخص می کنم و به آنها عمل می کنم.

ـ من دستورالعمل های سلامت و تندرستی را فراموش نمی کنم و از آنها پیروی می کنم.

ـ من با خانواده ام رابطه برقرار می کنم و مراقب شان هستم.

ـ من خوش بینی را تمرین می کنم و آن را در خودم گسترش می دهم.

ـ من حواسم به تعهدات ام هست.

ـ من درآمد اقتصادی ام را درست مدیریت می کنم.

ـ من با اعتقاد و ایمانم زندگی می کنم.

ـ من برای بخشند ه تر شدن، برنامه ریزی و عمل خواهم کرد.

ـ من ارزش های خوب را خواهم پذیرفت و آنها را تمرین می کنم.

ـ من به دنبال پیشرفت ام و پیشرفت می کنم.

ـ من تصمیمات ام را عملی می کنم و این تصمیم ها را روی خودم اعمال خواهم کرد.

ـ من نتیجه فوق العاده روزهایی را که خوب زندگی کرده ام، قطعا خواهم دید.

فرهاد آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
تصمیم گیری, روان شناسی, روانشناسی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش