قدیمی 19-02-2011, 04:52 PM   #1
sonya
(کاربر باتجربه)

sonya آواتار ها

Lala مثبت فکر کردن را تمرین کنید

مثبت فکر کردن را تمرین کنید

گفت‌وگوی ذهنی همان حرف‌های بی‌پایانی است که هر روز به ذهن شما می‌آیند، این افکار خودکار می‌توانند مثبت یا منفی باشند. بعضی از این گفت‌وگوهای درونی با دلیل و منطق همراهند و برخی دیگر بی‌سروته و ناامیدکننده هستند که در اثر نگرشی غلط و اطلاعات نادرست و حتی کمبود اطلاعات به وجود آمده‌اند.

تفکر مثبت نه‌تنها می‌تواند استرس را کنترل کند و آن را از بین ببرد بلکه حتی می‌تواند باعث بهبود سلامتی ما نیز بشود. برای مقابله با گفت‌وگوی درونی منفی اول باید آنها را تشخیص دهیم و تمرین کنیم تا ذهنمان از این تفکرات خالی شود.

● تشخیص تفکر مثبت و گفت‌وگوی ذهنی

گفت‌وگوی ذهنی همان حرف‌های بی‌پایانی است که هر روز به ذهن شما می‌آیند، این افکار خودکار می‌توانند مثبت یا منفی باشند. بعضی از این گفت‌وگوهای درونی با دلیل و منطق همراهند و برخی دیگر بی‌سروته و ناامیدکننده هستند که در اثر نگرشی غلط و اطلاعات نادرست و حتی کمبود اطلاعات به وجود آمده‌اند.

اگر بیشتر افکاری که به ذهن شما خطور می‌کنند منفی باشند مسلماً دیدگاه‌ شما هم نسبت به زندگی منفی و بدبینانه است و اگر بیشتر افکار و گفت‌وگوهای درونی شما مثبت هستند شما خوش‌بین هستید و جزء افرادی هستید که مثبت فکر کردن را تمرین می‌کنند.

● زندگی طولانی‌تر و شادتر با تفکر مثبت

محققان درباره نحوه عملکرد تفکر مثبت و خوش‌بینی بر سلامت تحقیق می‌کنند، آنها دریافته‌اند که داشتن تفکر مثبت می‌تواند:

▪ استرس منفی را کاهش دهد.
▪ ابتلا به سرماخوردگی را کاهش دهد.
▪ اطمینان به این‌که سلامت خود را باز می‌یابیم روند بهبودی را ارتقا بخشد.
▪ احتمال ابتلا به بیماری قلبی ـ عروقی را کاهش می‌دهد.
▪ در بیماران تنفسی، تنفس را بهبود می‌بخشد.
▪ دوره بارداری را در بانوانی که با خطرات بارداری مواجه هستند، تسهیل می‌کند.
▪ در هنگام سختی‌ها کمک می‌کند تا راه‌حل‌های مناسب‌تری را به کار برند و روحیه بهتری داشته باشند.

هنوز کاملاً مشخص نیست که تفکر مثبت چگونه این اثرات را بر سلامتی ما می‌گذارد اما یک تئوری می‌گوید که داشتن تفکر مثبت ما را قادر می‌سازد تا با موقعیت‌‌های استرس‌زا بهتر روبه‌رو شویم و این عامل اثرات ناخوشایند استرس بر بدن را از بین می‌برد.

● چگونه به‌جای افکار منفی، افکار مثبت داشته باشیم؟

آیا بیشتر گفت‌وگوهای درونی شما منفی هستند؟ حتی اگر این‌طور هم باشد دلیل نمی‌شود شما مجبور به تحمل یک زندگی ناخوشایند باشید. گفت‌وگوی ذهنی منفی به این معناست که شما یک دیدگاه درست را انتخاب نکرده‌اید و فاقد اطلاعات و ایده‌های لازم برای بالا بردن ظرفیت و دست‌یابی به زندگی مثبت هستید، اما از هر زمان که اراده کنید می‌توانید چرخه زندگی‌تان را تغییر دهید.

بعضی از گفت‌وگوهای ذهنی و افکار منفی عبارتند از:

▪ فیلتر کردن:

شما تنها به نکات منفی یک موضوع توجه می‌کنید و تمام نکات مثبت آن را فیلتر می‌کنید و نادیده می‌گیرید.

برای مثال در مورد یک روز کاری، شما کارتان را با موفقیت و به موقع تحویل داده‌اید و مورد تشویق قرار گرفتید اما در موردی هم دچار خطائی شدید و به شما تذکر داده شده، ممکن است این روز از نظر فردی روزی کاملاً عالی و ایده‌آل باشد اما از نظر شما یک روز وحشتناک، چراکه تنها بر روی اشتباهتان تمرکز می‌کنید و تمام تشویق‌ها و موفقیت‌هایتان را در طی روز نادیده می‌گیرید.

▪ شخصی‌سازی:

وقتی یک اتفاق ناخوشایند رخ می‌دهد شما خودتان را سرزنش می‌کنید و تقصیر را به گردن خودتان می‌اندازید. برای مثال متوجه می‌شوید قراری که بعدازظهر با دوستانتان داشته‌اند لغو شده و فکر می‌کنید برنامه به این خاطر به هم خورده که کسی مایل نیست با شما معاشرت داشته باشد. یا حتی بدی آب و هو را به شانس و اقبال بد خودتان نسبت می‌دهید و ...

▪ از کاه کوه ساختن:

به‌طور خود به خود، بدترین را پیش‌بینی می‌کنید. ممکن است از بیرون رفتن با دوستانتان اجتناب کنید از ترس این‌که مبادا خطائی از شما سر بزند و یا اگر یک کار کوچک در برنامه روزمره شما با مشکل مواجه شود این فکر به ذهن شما می‌آید که عجب روز وحشتناکی در انتظار من است، همه‌چیز از همین شروع روز مشخص است.

▪ نگرش سیاه و سفید

ممکن است همه‌چیز را مطلقاً خوب و یا مطلقاً بد ببینید، سیاه یا سفید و هیچ حد وسطی وجود ندارد. اعتقاد دارید باید همه‌چیز کامل باشد و باید از هر لحاظ کامل و ایده‌آل باشید در غیر این‌صورت احساس می‌کنید که بازنده‌اید و کلیه توانائی‌هایتان را نادیده می‌گیرید.

▪ خبر خوش! شما می‌توانید مثبت فکر کردن را یاد بگیرید.

شما می‌توانید افکار مثبت و خوش‌بینانه را جایگزین تفکرات منفی و گفت‌وگوهای ذهنی ناخوشایند کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید به‌تدریج گفت‌وگوی درونی شما واقع‌بینانه‌تر می‌شود و شما را تشویق می‌کند تا بیشتر از تفکر مثبت استفاده کنید و وارد پروسه تفکر مثبت شوید.
می‌توانید یاد بگیرید که چگونه افکار منفی را به افکار مثبت تبدیل کنید. این کار ساده، اما مستلزم صرف وقت و تمرین روزانه است. به هر حال می‌توانید یک سرگرمی لذت‌بخش برای خود ترتیب دهید.

● تمرین:

به‌طور مرتب در طی روز لحظاتی توقف کنید و ببینید مشغول فکر کردن به چیزی هستید. اگر متوجه شدید که بیشتر افکار شما منفی هستند سعی کنید یک نکته مثبت در آنها پیدا کرده و فکرتان را تصحیح کنید.
این قانون ساده را به یاد داشته باشید: هیچ‌وقت به خودتان حرفی نزنید که حاضر نباشید آن حرف را به دیگران بزنید.

▪ مثبت فکر کردن را تمرین کنید، هر روز!

اگر بدبین هستید و افکاری منفی دارید توقع نداشته باشید که در عرض یک شب، به یک فرد مثبت‌نگر و خوش‌بین تبدیل شوید. اما با تمرین کردن گفت‌وگوی ذهنی شما، کم‌کم مثبت می‌شود و از حالت خودانتقادی بیرون می‌آید و خودپذیری جای آن را می‌گیرد و همین‌طور نسبت به جهان اطرافتان کمتر دیدگاهی بدبینانه خواهید داشت و زیباتر به نظر خواهد آمد.

تمرین تفکر مثبت، دید بهتری به شما می‌بخشد. وقتی حالت ذهنی مثبت باشد قادرید از پس هر مسئله‌ای هرچه‌قدر هم استرس‌زا و ناراحت‌کننده باشد به نحو مؤثری برآئید. این توانائی (مثبت‌نگری) به سلامت جسم و روح شما کمک می‌کند و درهای جدیدی را به رویتان می‌گشاید. تمرین روزانه را به یاد داشته باشید.

▪ مدیتیشن تفکر مثبت:

اگر مایلید به موسیقی کلامی گوش کنید تا به آرامش ذهنتان کمک کند.
لحظاتی را به ریلکس کردن بدن خود اختصاص دهید و نفس‌های عمیق بکشید.

تمام تنش‌ها و افکار نگران‌کننده را برای لحظاتی رها کنید.
چشمانتان را ببندید و تصور کنید که انرژی آمیخته با نور عشق شما را احاطه می‌کند و آرامش می‌بخشد.

چشمانتان را باز کنید و به آرامی و با طمأنینه فکر مثبت امروز را بخوانید.

▪ پیام مثبت روز:

تو باید بیاموزی قبل از این‌که از دیگران انتظار دریافت عشق و محبت داشته باشی، ابتدا خودت به وجودت عشق بورزی.

لحظه‌ای دقت کن و ببین این فکر تا چه حد با افکار معمول و متداول تو هماهنگ یا متفاوت است. به خودت یادآوری کن که می‌توانی افکارت را انتخاب کنی و می‌توانی تصمیم‌گیری که افکار روزمره‌ات را با افکار مثبت جایگزین سازی.

▪ عبارت تأکیدی روز:

امروز خودم را می‌پذیرم و به خودم عشق می‌روزم و اجازه می‌دهم که پذیرای عشق و محبت دیگران باشم.

وقتی عبارت تأکیدی را خواندید با صدای بلند ۳ مرتبه آن را تکرار کنید. تصور کنید که قدرت این کلمات، تأثیر عمیقی بر ذهن شما می‌گذارند و در روح و ذهن شما طنین‌افکن می‌شوند. تصور کنید که شما و دنیای اطرافتان در عشق احاطه شده‌اید. حال این عبارت تأکیدی را ۳ بار دیگر تکرار کرده و احساس کنید که صدای این کلمات در تار و پود بدنتان نفوذ می‌کند و حسی خوب و مثبت را به شما انتقال می‌دهد.

▪ تجسم روز:

می‌بینم که در عشق احاطه شده‌ام و با همه خصوصیاتی که در حال حاضر دارم در کائنات کامل و بی‌نقصم و به خاطر این‌که زنده هستم سپاسگزارم. تصدیق می‌کنم که ارزشمند بوده و لایق عشق و محبت هستم. خود را می‌بینم که به راحتی و با آغوشی باز عشق و محبت دیگران را می‌پذیرم و تصدیق می‌کنم که هر موجود زنده‌ای شایسته دریافت عشق است. من این تصاویر را آمیخته با شور و لذت کرده و آن را رها می‌کنم و باور دارم که آنها بهترین‌ها را برای من خلق می‌کنند و به ارمغان می‌آورند. من خوبی‌ها را تجسم کرده و به آنها فکر می‌کنم.

وقتی تجسم روزانه را انجام دادید، حالا دوباره چشمتان را ببندید، در چشم ذهنتان تصویر جدیدی از خودتان ببینید. ببینید که به طریق جدیدی رفتار می‌کنید و باور کنید که لایق این شخصیت جدید هستید. برای دقایقی خود را در حالتی تصور کنید که مشغول انجام دادن فعالیت‌های روزمره‌تان هستید و از این‌که تجسمتان به حقیقت پیوسته، خوشحالید و لذت می‌برید.

تجربه مراقبه تفکر مثبت را به همراه داشته باشید:

ـ نفس عمیقی بکشید.
ـ به خاطر دو موهبت در زندگی‌تان تشکر کنید.
ـ حس آرامش و سپاسگزاری را در طی روز به همراه داشته باشید.
به یاد داشته باشید که در طی روز می‌توانید چند بار این پروسه را تکرار کنید.
حداقل برای ۱۰ بار عبارت تأکیدی را در طی روز تکرار کنید.
سعی کنید اثرات مثبت این تفکر جدید در زندگی‌تان را حداقل یک‌بار دیگر در طی روز در ذهنتان مجسم کنید.

sonya آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
مثبت فکر کردن, روان شناسی, روانشناسی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش