قدیمی 19-01-2011, 04:47 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
roya آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
نوشته ها: 972   (نمایش پست ها)
تشکر: 14
65 بار در 56 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
vim2p روش هاي پرورش مذهبي كودك




روش هاي پرورش مذهبي كودك


روش هاي پرورش مذهبي


روش ، عبارت از طريقه اي علمي است كه براي وصول به هدف انتخاب مي شود . يا مجموع فعاليت هايي است كه رسيدن ما را به مقصدي ميسر مي كند و معمولاً از طريق روش مي توان زودتر به هدف رسيد.

افراد به دنيا مي آيند در حالي كه ذهني خالي دارند. براي پر كردن ذهن آنها لازم است به ترتيب از راه چشم وگوش و عقل اقدام كنيم و اين ترتيبي است كه قرآن نيز بدان اشاره دارد. والله اَخرجَكـُم مِن بـُطونِ اُمَّهاتِكـُم لا تـَعلـَمون شـَيئا وَ جَعَلَ لكم السَمعَ وَ الاَبصار و الاَفِئَدة بدين سان در پرورش مذهبي همين ترتيب را بايد به شرح زير رعايت كرد:

1- روش ارائه الگو: دراين روش چشم به مسائل احاطه دارد و اهميت گوش در درجه دوم است . اولين باري كه مسئله آموزش وضو مطرح شد بنا به روايات مذهبي ، جبرئيل عملاً در برابر پيامبر وضو گرفت و پيغمبر نيز آن را ديد، فرا گرفت، و عمل كرد.

خود پيامبر درباره نماز فرمود: همانگونه كه مي بينيد من چگونه نماز مي گزارم شما نماز بگزاريد.

از طريق ارائه الگو ، به سرعت مي توان مسائل مذهبي را به كودكان ياد داد و آنان را به عمل واداشت ؛ مخصوصاً از آن بابت كه حس تقليد در كودكان بسيار قوي است .

مسئله مهم در اين روش اين است كه الگو بايد كامل ، و نمونه اخلاق و آدابي باشد كه مكتبِ مورد قبول بر آن صحه مي گذارد. زيرا هرگونه اشتباه و سهل انگاري موجب بدآموزي و انعكاس ناروا در آدمي مي شود.

زمينه مثبت ديگر در اين امر اين است كه تقليد كودك هميشه از روي شعور و آگاهي نيست . بدين سان بايد در ارائه الگو و عمل ، كمال توجه را مبذول داشت و در اموري چون نماز ، آشنايي به مسائل ديني ، رعايت عدالت ، دفاع از حق ، خيرخواهي ، احسان ، دستگيري از مردم ، آزادمنشي و رفتار اجتماعي و اسلامي را آموخت .


2- روش آموزش: اين روش در حقيقت مكمل روش قبلي است و براي كودكان بزرگتر حتي مقدمه پرورش است .

يعني نخست لازم است چيزي را از راه چشم و گوش بياموزد و آنگاه عمل كند. در اين روش هدف ، اصلاح عمل و رفتار از طريق تذكر و يادآوري است يعني عملي كه فرد انجام مي دهد ، در صورت خطا و اشتباه ، به وسيله مربي اصلاح و رفع عيب گردد.

3- روش تلقين و القاء : با اين روش مي توان در فرد وابستگي به مذهب و خدا ايجاد كرد. از طريق ذكر آيات خدا ، مهرباني هاي او و نعمت هاي او مي توان در كودك ترس و خوف ايجاد كرد و يا روح اميد را در دل او زنده ساخت.

مي توان مهرخدا را از اين راه در دل او گنجاند و مفهوم دوست داشتن و دوست نداشتن خدا را به او تفهيم كرد بدان گونه كه آنچه را خدا دوست دارد انجام دهد و آنچه را خدا دوست ندارد انجام ندهد.

در اين روش گاهي عمل فرد به صورت مستقيم يا غيرمستقيم مورد ستايش قرار مي گيرد و او به مذهب وابسته مي شود. به طوري كه شوق وابستگي به خدا در دل او جاي مي گيرد و براساس آن احساس لذت و شادماني مي كند.

4- روش داستان سرايي : وسيله خوبي براي تحريك انديشه جهت تفكر، عبرت آموزي ، تسلي خاطر ، هدايت از گمراهي ، حساسيت در برابر امور، تفكر درباره جهان داخل و خارج و ... است . از راه داستان مي توان تا حدود بسياري به صورتي غير مستقيم ضوابط مذهب را آموخت و بر شئون زندگي حكومت داد.

آنچه در پرورش مذهبي با استفاده از روش داستان بايد مورد نظر باشد اين است كه :

1- داستان بايد صفات خوب و نكات برجسته را نشان دهد.

2- با سن افرادي كه از آن پند مي آموزند متناسب باشد – مثلاً داستان ها براي سه ساله ها بايد در رديف طرز غذا خوردن ، مهماني رفتن ، لباس پوشيدن ، طرز برخورد ، معرفي پديده ها ، اسامي اشياء و از اين قبيل باشد.

3- هر داستان به تناسبي و بنا به ضرورتي ذكر شود.

4- داستان داراي نتيجه اي ارزنده باشد و آن نتايج ذكر شود.

5- داستان بدآموزي نداشته باشد و موجب زمينه انحرافي در افراد نشود.


روش هاي كمكي در پرورش مذهبي:

در اين روش فرد خود داراي نقشي فعال در امور زندگي و سازندگي در خويش است و نقش مربي اعم از معلم و والدين در مرحله دوم اهميت است . در اين طريق از روش ها ي زير مي توان استفاده كرد:

1- سير در آفاق و انفس : تماشاي آيات معجزآسا كه مظاهر قدرت ازلي هستند درآدمي تحولي ايجاد مي كنند كه بر اساس آن انسان ناگزير وادار به ستايش و تكريم مي شود . ملاحظه طبيعيات مؤثرتر از استدلال عقلي است واز طريق محسوسات بهتر و بيشتر مي توان خدا را شناخت و به مهر و انتقام او پي برد. آيات متعددي از قرآن افراد را به سير در آفاق وانفس دعوت مي كند.

مثلاً مي گويد : در زمين سير كنيد و عاقبت افرادي را كه پيش از شما در اين جهان بوده اند ببيينيد. به خلقت شتر نگاه كنيد، آسمان برافراشته و زمين مسطح را ببينيد و در وجود خود خوب بنگريد....

نتيجه اين سير ادراك و شهود است و عرفان و احساس ، و در نتيجه وجدان و دريافت حقايق امور.

2- تفكر و تدبر: انسان را حيواني متفكر دانسته اند و تفكر نوعي سخن گفتن و استدلال بدون صداست.

از عناصر اصلي تفكر ، انگيزه و هدف است و راه ايجاد آن دقت و توجه به روابط موجود بين پديده ها ، ابتكار و كشف راه حل مناسب است.

آنچه تفكر را ممكن مي سازد كسب معلومات، محرك هاي حسي ، طرز تفكر انتقادي ، ايده آل و آرزوها و مساعد بودن جـّو فرهنگي است.

بالطبع آنچه آدمي را از تفكر باز مي دارد ترس است و اضطراب ، اجبار است و اكراه و سنگيني مسئوليت .

مترّبي را در طريق تربيت و در برابر امري كه انجام شده بايد به فكر كردن واداشت كه آيا امر مورد نظر خطاست يا صواب.

از امكانات مثبت در اين امر يكي آن است كه فكر در قيد زمان و مكان نيست و بدين نظر فراخنايي بس وسيع دارد. قرآن در مسير تربيت طي آيات بسياري دعوت به تفكر و تدبر در امور مي كند.

3- عبرت آموزي : پند گيري ازمشاهده آن چيزهايي است كه در محيط او وجود دارند از تحولات و دگرگوني هايي كه در زندگي انسان ها، حيوانات و گياهان روي مي دهد و از برداشت آن راه زندگي خود را روشن كند و در حقيقت دلايلي براي رفتار و خط مشي خود پيدا نمايد.

4- آزمايش و تجربه : تنها عقل وسيله كشف حقايق و وصول به آن نيست بلكه حس هم وسيله ارزنده اي در اين زمينه است . واقعيت اين است كه آدمي به گفته ها و شنيده ها كمتر اعتماد پيدا مي كند و اطمينان قلبي هنگامي حاصل مي شود كه آنچه را شنيده به چشم ببيند و با دست آزمايش و تجربه كند.

از راه آزمايش و تجربه براي انسان آسودگي فكري فراهم مي آيد. در داستان حضرت ابراهيم اطمينان براي ابراهيم (ع ) از راه مشاهده و تجربه حاصل مي شود.

5- تعقل و استدلال : به كار بردن خرد در امور و استفاده از منطق و قواي باطني براي كشف حقايق است. از طريق تعقل و استدلال مي توان به روابط علت و معلولي امور پي برد و در پذيرش ضوابط و نافذ داشتن آن در امور، وجدان را راضي و اقناع كرد.

برهان ، روان آدمي را تسلي مي بخشد واعضاء را براي عمل به آنچه كه جانش باور داشته قدرت و اعتماد مي دهد . در قرآن كريم نيز به مسئله استدلال و برهان توجهي عميق شده است.

roya آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
روان شناسی, روانشناسی, روانشناسی اسلامی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Heavy Bomber   Alcoholicity    Compotation    Allowedly    Heavy Armed    Catimini    Empoison    Consumedly    Chibouk    Impendent    According As    I Think wow    Discommend    Rub Al Khali    Foresaid


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است