قدیمی 23-01-2011, 05:03 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
roya آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
نوشته ها: 972   (نمایش پست ها)
تشکر: 14
65 بار در 56 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
784 وسواس
وسواس چيست ؟


وسواس عبارت است از تكرار بدون اراده افكار ناخوشايند . اگر چه فرد مي فهمد كه اين افكار نامناسب وغير عادي است ليكن قادر به دور كردن آنهانيست . وسواس تا اندازه اي در همه افراد بشروجود دارد ومظاهر آن در شك و ترديد،عدم قدرت در تمركز فكري ، فراموشي و گاهي كم خوابي ديده مي شود .

وسواس هنگامي غير عادي محسوب مي شود كه شخص مبتلا به آن مي فهمد كه فكري كه او را به خود مشغول كرده بسيار قوي است و سعي مي كند كه آنرا از خود دور سازد ولي چون قادر نيست احساس مي نمايد كه فكر مذكور بر او مسلط شده است .

وسواس يك ايده، فكر، تصور، احساس يا حركت مكرر يا مضر كه با نوعى احساس اجبار و ناچارى ذهنى و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است. بيمار متوجه بيگانه بودن حادثه نسبت‏به شخصيت‏خود بوده از غير عادى و نابهنجار بودن رفتار خودآگاه است.روانشناسان وسواس را نوعى بيمارى از سرى نوروزهاى شديد مى‏دانند كه تعادل روانى و رفتارى را از بيمار سلب و او را در سازگارى با محيط دچار اشكال مى‏سازد و اين عدم تعادل و اختلال داراى صورتى آشكار است.

روانكاوان نيز وسواس را نوعى غريزه واخورده و ناخودآگاه معرفى مى‏كنند و آن را حالتى مى‏دانند كه در آن، فكر، ميل، يا عقيده‏اى خاص، كه اغلب وهم‏آميز و اشتباه است آدمى را در بند خود مى‏گيرد، آنچنان كه حتى اختيار و اراده را از او سلب كرده و بيمار را وامى‏دارد كه حتى رفتارى را برخلاف ميل و خواسته‏اش انجام دهد و بيمار هرچند به بيهودگى كار يا افكار خودآگاه است اما نمى‏تواند از قيد آن رهايى يابد.

وسواس به صورتهاى مختلف بروز مى‏كند و در بيمار مبتلاى به آن اين موارد ملاحظه مى‏شود :

اجتناب؛ تكرار و مداومت؛ترديد؛شك در عبادت؛ترس؛دقت و نظم افراطى؛اجبار و الزام؛احساس بن بست؛عناد و لجاجت.


علائم ديگر:


در مواردى وسواس بصورت، خود را در معرض تماشا گذاردن، دله دزدى، آتش زدن جايى، درآوردن جامه خود، بيقرارى، بهانه‏گيرى، بى‏خوابى، بدخوابى، بى‏اشتهايى،… متجلى مى‏شود آنچنانكه به اطرافيانش اين احساس دست مى‏دهد كه نكند ديوانه شده باشد.

اشخاصي كه مبتلا به وسواس هستند اعتماد به نفس ندارند و خود را موجودي بي ارزش و ناچيز مي شمارند. ولي چون نمي توانند افكار وسواس را دور اندازند. بيشتر احساس مقاومت مي كنند.

با تصوير برداري مغز مي توان افراد در خطر ابتلا به وسواس را شناسايي كرد. به گزارش سلامت نيوز به نقل ازجديدترين شماره نشريه پزشكي مغز : با تصوير برداري مغناطيسي يا ام.آر.آي مغز مي توان افرادي را كه از نظر ژنتيكي استعداد ابتلا به اختلالات وسواسي دارند، شناسايي كرد.بررسي اخير محققان نشان مي دهد، اختلال در عملكرد ناحيه اي از ماده خاكستري يا كورتكس مغز كه مسئول مهار كردن پاسخ هاي حركتي است ، ممكن است به بروز رفتارهاي وسواسي منجر شود. وسواس نوعي اختلال اضطرابي است كه با تفكر و رفتارهاي تكراري تظاهر مي كند و عملكرد اجتماعي و شغلي افراد را مختل مي كند.

اينگونه افراد معمولا بسيار تكامل جو مي باشند. ليستي از علائم و مقياس هاي درجه بندي در اينجا آورده شده است كه براي تشخيص اختلالات رواني وسواس فكري عملي كمك خواهد كرد. ولي هيچ ليستي كلي نمي تواند چنين كاري انجام دهد، شما بايد با پزشك خود يا يك روانشناس مشورت كنيد تا اطمينان يابيد.

اختلالات ديگر از جمله افسردگي و اضطراب مي توانند تا حدودي مشكلات مشابهي را با عث شود.پس اگر شما بعضي ازاين علائم را دارا هستيد،حتما بدان معني نيست كه بيماري شما اختلال رواني وسواس فكري –عملي است .

بنابراين مهمترين سوالي كه شما بايد بپرسيد اين است كه آيا افكار، عادتها سد راه زندگي شغلي، زندگي اجتماعي يا زندگي خصوصي شما هستند؟


مقياس وسواس فكري-عملي

مواردي كه ذيلا مي آيند مقياس اندازه گيري شدت وسواس فكري عملي است كه معمولا در كلينيك ها اندازه گيري ميشود. بهبود آن معمولا با درمان انجام مي شود گر چه علائم بيماري شخص به مرور زمان ممكن است تغيير يابد.

جزئي


شخص مدت كوتاهي را براي مقاومت در برابر علائم صرف مي كند و تقريبا هيچ گونه تداخلي در فعاليت هاي روزمره وجود ندارد.
رفتار وسواس فكري –عملي غير قابل تشخيص درمعاينات باليني
علائم ملايم بوده و قابل توجه براي خود شخص و براي بيننده مي باشد و باعث تداخل ملايمي در زندگي شخص مي شود كه شايد مدت زمان كوتاهي در مقابل آنان ايستادگي شود. علائم به آساني براي ديگران قابل تحمل هستند.


رفتار وسواس فكري-عملي كلينيكي

علائم تداخل مشخصي با زندگي معمولي دارند، شخص انرژي زيادي را براي مقاومت و كمك گرفتن از ديگران صرف مي كند تا امور زندگي روزمره ي خود را بگذراند


رفتار وسواس فكري- عملي شديد

علائم بيماري در اين مرحله عاجز كننده و مداخله گرند. فعاليت روزمره يك كشمكش فعال است شخص شايد تمام وقت خود را براي ايستادگي در برابر علائم صرف كند وكمك زيادي را از اطرافيان براي ايفاي وظيفه ي خود جلب نمايد.

رفتار وسواسي فكري –عملي بسيار شديد

علائم كاملا فلج كننده هستند شخص نظارت مستقيمي را در اموري مانند خوردن، خوابيدن وغيره نياز دارد. حتي جزئي ترين تصميم گيري ها يا جزئي ترين فعاليت ها حمايت پرسنل را طلب مي كند اين شديد ترين حالت است .
اگر شما خود را در شماره ي ۷ يا بالاتر از آن قياس كرده ايد بهتر است مشورتي با يك روانپزشك يا روانشناس داشته باشيد ولي اگر با موفقيت علائم خود را مي توانيد كنار بگذاريد. يك مشاور شايد به شما كمك كند نحوه ي زندگي خود را بهتر نماييد.

roya آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
قدیمی 24-01-2011, 09:01 AM   #2
(کاربر باتجربه)
 
Blue آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
نوشته ها: 139   (نمایش پست ها)
تشکر: 1
4 بار در 4 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Hang از وسواس باز هم بدانیم
از وسواس باز هم بدانیم

«هوای تازه» آرزو دارد تا با گام هایش، صدای پای آرامش را در کوچه های استرس و افسردگی، اندک اندک طنین انداز کند. صدایی که در شنیدنش، آرزوی میلیون ها نفر انسان پنهان شده است. میلیون ها بیمار روحی و مبتلا به ناراحتی های روانی که بر تخت بیمارستان های روانپزشکی یا در کنج عزلت منزل هایشان، آرام و ناآرام به آینده یی تاریک و مبهم می اندیشند و نیز میلیون ها انسان دیگری که به صورت بالقوه، آماده درگیر شدن با این سخت ترین و مهلک ترین نوع بیماری ها هستند یا در زندگی روزانه خود، آثار و نشانه هایی از آن را نشان می دهند.

قرار بر این بود که در آخرین سری از مجموعه بررسی بیماری اختلال وسواس اجباری، چند واقعیت مغفول و مهجور در مورد این بیماری را معرفی و بررسی کنیم و از هفته آینده، پرونده بیماری جدیدی را برای معرفی و بررسی بگشاییم.

واقعیت ها و اطلاعات این هفته ضمن اینکه برای خانواده های مبتلایان به OCD یا اختلال وسواس اجباری، کاربردی است و مورد استفاده قرار می گیرد، در افزایش شناخت خود مبتلایان نسبت به بیماری شان نیز موثر خواهد بود و آنان را برای درکی دقیق تر از مشکلی که با آن دست به گریبان هستند، یاری می کند.

۱) مبتلایان به اختلال وسواس اجباری، شدیداً به خوردن غذاها و خوردنی های حاوی شکر توصیه شده اند. «اینوسیتول» موجود در شکر می تواند تاثیر موثری روی سلول های دریافت کننده پیام های عصبی داشته باشد و با توجه به نشانه های تاثیر OCD بر ترشح هورمون ها در مغز، برای این بیماران مفید به فایده است.

۲) ممکن است نشانه هایی از سندرم بی اشتهایی anorexia nervosa، اختلال اضطراب و تشویش اجتماعی یا SAD، اختلال خواب آلودگی کسالت آمیز و سایر بیماری های عصبی در مبتلایان به اختلال وسواس اجباری دیده شود اما در واقع هیچ کدام از این نشانه ها را نباید جدی گرفت.

۳) اختلال وسواس اجباری احتمالاً در میان زنان، بیش از مردان رواج و شیوع دارد. مدت زمان عمر زنان مبتلا به این بیماری حدود ۹/۲ درصد کمتر از افراد عادی است در حالی که این رقم برای مردان مبتلا به OCD به دو درصد می رسد.

۴) میزان تحصیلات، عاملی در ایجاد تفاوت سطح ابتلا به وسواس است. طول عمر مبتلایان به وسواس اجباری در افرادی که تحصیلات دبیرستان را گذرانده اند ۹/۱ درصد کمتر از افراد طبیعی است در حالی که افراد بدون تحصیلات دوره دبیرستان به طور متوسط ۴/۳ درصد کمتر از افراد دیگر عمر می کنند.

۵) میزان جرم و جنایت در میان افراد مبتلا به اختلال وسواس اجباری بسیار نادر است. از سوی دیگر در مقایسه با مبتلایان به سایر بیماری های روحی، آنها بیشترین خودآگاهی نسبت به بیماری شان را دارند و معمولاً راحت تر از سایر بیماران، به درمان تن می دهند.

۶) بیش از ۲۰ نوع دارو در شکل های کپسول، داروی تزریقی و قرص برای درمان اختلال وسواس اجباری وجود دارد که با توجه به میزان درگیری افراد با بیماری و ویژگی های شخصیتی تشریح شده برای پزشک، به تناسب شرایط یکی از آنها تجویز می شود.

۷) روانپزشکان و روان شناسان به این نتیجه رسیده اند که در درمان این بیماری خاص (بدون توجه به بیماری های روحی دیگر)، درمان پزشکی در ترکیب با رفتاردرمانی به ویژه در محیط خانواده و با مشارکت اهالی پرحوصله و مهربان در خانه، تاثیر بسیار موثرتری برای بهبودی بیمار خواهد داشت در حالی که هر یک از این درمان ها یعنی رفتاردرمانی یا درمان پزشکی به تنهایی، تاثیرات کمتری خواهد داشت.

۸) شست وشوی مداوم دست ها، شمارش مداوم گروه های خاص (مانند شمردن پله های خانه برای رسیدن به در منزل، شمردن قدم های مورد نیاز برای رسیدن به ایستگاه اتوبوس در ابتدای صبح، مرتب کردن کتاب ها یا دفترچه ها در گروه های دوتایی یا چهارتایی و...)، ترس از آسیب رساندن به دیگران و افکار آزاردهنده دیگر از جمله نشانه های بارز و عمده ابتلای یک فرد به اختلال وسواس اجباری محسوب می شود.

۹) اکثر مبتلایان به اختلال وسواس اجباری، خود نیز می دانند که دغدغه ها و اضطراب های آنان، منطقی و عقلانی نیستند اما برای رسیدن به آرامش و دور کردن یک فکر آزاردهنده از خود، سعی می کنند کاری که از یک منبع ناشناخته به آنان دستور می رسد را انجام دهند. این منبع ناشناخته، عامل ایجاد بیماری است که در مورد آن، بین روانپزشکان اختلاف نظر وجود دارد.

۱۰) سروتونین، یک نوروترانسمیتر یا انتقال دهنده عصبی است که از انتهای بافت عصبی ترشح می شود و در انتقال محرک های دریافتی مغز به ماهیچه ها، عضلات و اعصاب دیگر نقش دارد. سروتونین در کنترل میزان استرس و نگرانی، عملکرد حافظه و خواب نقش دارد. این انتقال دهنده عصبی از یک سلول به سلول دیگر توسط سیناپس حرکت می کند و برای ارسال پیام های شیمیایی باید خود را به رسپتورهایی که در نزدیکی سلول های عصبی قرار دارند، بچسباند. این عقیده وجود دارد که مبتلایان به اختلال وسواس اجباری، دارای محل های آسیب دیده رسپتور هستند که اجازه عملکرد سالم و درست به سروتونین را نمی دهد.

قرص ها و داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می شوند، در واقع جای این رسپتورها را عوض می کنند هرچند که اکثر مبتلایان به این بیماری، به دلیل دارا بودن بازدارنده های عصبی که مدام جای رسپتورها در سلول های خاکستری مغز آنان را تغییر می دهد و باعث ایجاد تفاوت در کار سروتونین می شود، قابلیت استفاده از بخش های عمده حافظه خود را دارند و از همین رو افرادی باهوش تر هستند.

Blue آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
وسواس, اختلالات روانی, بیماری های روانی, روان شناسی, روانشناسی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Heavy Bomber   Alcoholicity    Compotation    Allowedly    Heavy Armed    Catimini    Empoison    Consumedly    Chibouk    Impendent    According As    I Think wow    Discommend    Rub Al Khali    Foresaid


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است