قدیمی 24-01-2011, 08:54 AM   #1
(کاربر باتجربه)
 
Blue آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
نوشته ها: 139   (نمایش پست ها)
تشکر: 1
4 بار در 4 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
79 انواع اختلال سلوک
انواع اختلال سلوک


همانگونه که گفته شد در DSM-IV-R دو حالت برای این اختلال ذکر شده است که با شروع در دوران کودکی یا بعد از کودکی مشخص می شود.

شروع در دوران کودکی: در این نوع اختلال سلوک حداقل یک ویژگی ملاک قبل از 10 سالگی باید رخ دهد، افراد مبتلا به این اختلال معمولاٌ مذکر هستند، مکرراً پرخاشگری های فیزیکی و ارتباط آشفته با همسالان دارند، ممکن است در دوران اولیه کودکی مبتلا به بی اعتنایی مقابله ای باشند ومعمولاً اختلال آنها به اختلال شخصیت ضداجتماعی گسترش می یابد.

شروع در دوران نوجوانی: این زیرگروه بوسیله عدم وجود هر گونه ملاک مشخص اختلال سلوک در قبل از 10 سالگی تعریف می شود، مبتلایان به این نوع از اختلال سلوک در مقایسه با نوع اول رفتار پرخاشگرانه کمتری نشان می دهندوتمایل دارند ارتباطات عادی تری با همسالان خود داشته باشند، اگر چه در همکاری با دیگران اغلب مشکلات رفتاری از خود بروز می دهند به نظر می رسد که این عده کمتر از نوع اول به اختلال شخصیت ضداجتماعی مبتلا می شوند ونسبت شیوع آن در پسرها به شدت گروه اول نیست.

هر چند در طبقه بندی جدید DSM-IV انواع منزوی وگروهی این اختلال حذف شده اند اما به نظر می رسد با توجه به پدیدآیی فردی یا گروهی اعمال پرخاشگرانه و ایذایی بهتر است این دو حالت همچنان مورد نظر قرار گیرند. .همانگونه که از نام نوع گروهی و منزوی برمی آید ،کسانی که اختلال سلوک آنها از نوع گروهی است ضمن داشتن خشونت جسمی ومادی علیه اشخاص ومنافع آنها (مانند تجاوز جنسی ،آسیب رساندن به اموال دیگران یا ازبین بردن آنها، دزدی وغارتگری،اخاذی، بی رحمی وخشونت، خرابکاری، تهاجمی بودن و مانند اینها) اینگونه رفتارها را بیشتر بصورت گروهی وبه اتفاق دوستان و خارج از منزل انجام می دهند.

به دوستان خود وفادار هستند وبه احتمال زیاد به حقوق آنها احترام گذاشته وبعید است که آنها را سرزنش کرده یا لو بدهند، در حالیکه افراد مبتلا به اختلال سلوک نوع منزوی پرخاشگر،اعمال پرخاشگرانه وجامعه گسیخته خود را بصورت انفرادی انجام می دهند، در ایجاد روابط طبیعی وپایا با همسالان خود وایجاد دوستی های متناسب با سن ناتوان بوده، افرادی کناره گیر، منزوی، لاف زن وخودشیفته هستند وبیشتر به علت داشتن رفتار نامعقول اجتماعی تنبیه می شوند که این خود ابراز غیرانطباقی خشم ومحرومیت را در آنها دو چندان می کند، به غیر از این تفاوت ها کودک مبتلا به نوع منزوی وخانواده اش الگوی کلیشه ای خشونت فیزیکی وکلامی غیرمنتظره وناگهانی را نشان می دهند ووالدین به خصوص پدران آنها مبتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی یا الکلی شناخته می شوند.در نوع گروهی صرفاً درجاتی از این عوامل آسیب شناختی وجود دارد، هر چند الگوهای انضباط پدری به ندرت ایده آل بوده وبیشتر اوقات با سختگیری وخشونت تندروانه تا بی ثباتی یا فقدان نسبی وسرپرستی وکنترل همراه است.تشخیص های افتراقی


- لازم به ذکر است هر چند اختلال سلوک وبزهکاری اکثراً کاربرد مترادف دارند و در جهت دلالت کردن بر رفتارهای مشابه به کاربرده می شوند ولی بزهکاری عبارتی حقوقی است در حالیکه ریشه اختلال سلوک در واژگان فنی آسیب شناختی قرار دارد.

از لحاظ فنی، بزهکار به کودکی گفته می شود که در محدوده سیستم حقوقی دستگیر شده وبراساس قانون به خاطر خطاهایش محکوم شده است، در واقع بسیاری از بزهکاران نه اختلال سلوک دارند ونه به هیچ اختلال روانی دیگر مبتلا هستند.بدین ترتیب می توان گفت: مبتلایان به اختلال سلوک کمابیش رفتارهای بزهکارانه نشان می دهند اما هر بزهکاری الزاماً اختلال سلوک ندارد.

- اگر چه اختلال بی اعتنایی مقابله ای دربرگیرنده تعدادی از مسائلی است که در اختلال سلوک هم مشاهده می شود (همانند سرپیچی ومخالفت با اولیای امور)، اما الگوهای پیوسته وتکراری ،رفتارهایی را که در آن حقوق دیگران با هنجارها مورد تعرض قرار می گیرد را شامل نمی شود.

نکته: در صورتی که کودکی هم نشانگان اختلال سلوک وهم الگوهای رفتاری اختلال بی اعتنایی مقابله ای را نشان دهد تشخیص اختلال سلوک مقدم بوده وتشخیص اختلال بی اعتنایی مقابله ای گذاشته نمی شود.

- همچنین هر چند کودکان مبتلا به اختلال ADHD ،رفتار بیش فعالانه وتکانشی نشان می دهند که ممکن است از هم گسیخته باشد ،این رفتارها به معنای شکستن نرم های اجتماعی متناسب با سن نیست وبنابراین معمولاً ملاک های اختلال سلوک را دریافت نمی کند در صورتی که معیارهای اختلال سلوک وADHD با هم مشاهده شوند باید تشخیص هر دو اختلال را داد.

اختلال سلوك ممكن است بخش بسياري از حالات روانپزشكي ،از اختلالات خلقي گرفته تا اختلالات سايكوتيك واختلالات يادگيري باشد، لذا پزشك براي تعيين اينكه اختلال سلوك پديده ي موقتي وواكنشي است يا خير بايد سابقه اي از نظر سير زماني مسئله بدست آورد.اختلالات همراه با Conduct disorder (CD)


یکی از همراهان CD ،اختلال بیش فعالی و کمبود توجه(ADHD) است، کودکانی که در زیرگروه مختلط ADHD (یعنی هم بی توجهی وهم بیش فعالی وتکانشگری) قرار می گیرند نسبت به کودکانی که در طبقه فرعی بی توجه واقع می شوند به احتمال بیشتری دچار اختلال سلوک می گردند. معمولاً کودکان CD در مدت سالهای مدرسه تاریخچه ای طولانی از مشکلات یادگیری ومشکلات رفتاری دارند:

- این کودکان بویژه پسران اغلب از خانواده هایی با سابقه ی طولانی از ناسازگاری زناشویی، آشفتگی در ارتباطات خانوادگی سر بیرون می آورند.

- همینطور در خانواده های این کودکان سابقه ی دیرینه ای از رفتارهای ضداجتماعی،جرم وجنایت، سوء مصرف مواد وسوء استفاده از کودک گزارش شده است.

- نشانه های روانپزشکی دیگری که گاهی اوقات در افراد با مشکلات رفتاری از جمله اختلال سلوک دیده شده اند عبارتند از: افسردگی، اضطراب واختلالات درونی شده دیگر.

- امکان دارد CD با هوش پایین تر از متوسط رابطه داشته باشد، پیشرفت تحصیلی به خصوص در خواندن و مهارت های کلامی دیگر، براساس سن وهوش فرد، اغلب پایین تر از سطح مورد انتظار است واحتمال دارد تشخیص اضافی برای یک اختلال یادگیری یا ارتباطی را توجیه کند.


هوش ومشکلات تحصیلی


مطالعات متعددی نقایص هوشی ،مشکلات یادگیری، رفتار کلاسی ضعیف، بی توجهی در کلاس درس وجهت گیری تحصیلی ضعیف در کودکان با اختلال سلوک ورفتار ضداجتماعی را تأیید کرده اند.

- راتر وهمکاران (1976) در مطالعه ای که بر روی کودکان 12-9 ساله انجام دادند به این مطلب رسیدند که تقریباً 2 درصد از این کودکان عقب ماندگی خواندن داشتند به این معنی آنها حداقل 28 ماه زیر آنچه از سن و IQ افراد انتظار می رفت نمره کسب کردند.

همراهی بین مشکلات تحصیلی و اختلال سلوک تأیید شده اما آنچه کمتر تصریح شده این است که پیشرفت کمی در امر تحصیل ناشی از ADHD (بعنوان یک تشخیص همراه با CD) است یا خیر؟همه گیرشناسی


اختلال سلوک از شایع ترین اختلالات دوران کودکی و نوجوانی است که نسبت شیوع آن در پسرها به مراتب بیش از دخترها است. این تفاوت در همه فرهنگ ها ودر همه سنین وحتی در اکثر حیوانات دیده می شود، پسرها از دخترها بیشتر پرخاشگری بدنی و لفظی دارند.

آمارها نشان می دهند که پسرها 4 تا 12 برابر دخترها احتمال ابتلا به اختلال سلوک ر ا دارند و اختلال سلوک از رایجترین مسائلی است که در مراجعان سرپایی وبستری شده دیده می شود.


Blue آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
اختلال سلوک, اختلالات روانی, بیماری های روانی, روان شناسی, روانشناسی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Heavy Bomber   Alcoholicity    Compotation    Allowedly    Heavy Armed    Catimini    Empoison    Consumedly    Chibouk    Impendent    According As    I Think wow    Discommend    Rub Al Khali    Foresaid


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است