قدیمی 05-02-2011, 01:56 PM   #1
(کاربر باتجربه)
 
amir-shamloo آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
نوشته ها: 93   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
15 بار در 11 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
60 علائم هشدار دهنده و نشانه های فرسودگی شغلی
علائم هشدار دهنده و نشانه های فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی فرسودگی شغلی، فرآیندی آهسته است که در دورهای طولانی از زمان رخ می دهد. اگر به علائم هشداردهنده توجه نکنید، می تواند شما را تحت سیطره ی خود قراردهد. علائم و نشانه های فرسودگی در ابتدا جزئی هستند اما با گذشت زمان،بدتر می شوند. به علائم فرسودگی مانند یک علامت هشداردهنده یا زنگ خطر نگاه کنید. تصورتان این باشد که چیزی اشتباه است و نیاز به توضیح و اصلاح دارد. اگر شما به این علائم هشداردهنده ی اولیه توجه کنید، از یک از کارافتادگی عظیم جلوگیری می کنید. در حالی که اگر از آن ها چشم پوشی کنید، در نهایت فرسوده خواهید شد.


● علائم و نشانه های جسمی فرسودگی

احساس خستگی و فرسودگی و در بیش تر اوقات، سردرد زیاد، کمردرد، درد ماهیچه، امنیت کم و احساس بیماری زیاد و تغییر در عادات خواب و اشتها


● علائم و نشانه های روانی فرسودگی شغلی

احساس شکست و شک نسبت به خود، از دست دادن انگیزه، احساس بی کسی دائم، افتادگی و سرماخوردگی، به طور فزاینده ای بدگمانی و دید منفی نسبت به اطرافیان، کسالت روانی و احساس تنهایی در دنیا، کاهش رضایت و شکست


● علائم و نشانه های رفتاری فرسودگی شغلی

فرار از مسؤولیت، استفاده از غذا، دارو و... برای کنارآمدن با موضوع، کناره گیری از جمع، انتقال فرسودگی خود به دیگران، به تعویق انداختن و زمان دار بودن انجام کارها، فرار از کار با دیرکردن و زود رفتن و...


● جلوگیری از فرسودگی


اگر شما علائم قریب الوقوع فرسودگی را در خود تشخیص دادید، به یاد داشته باشید که اگر آن ها را رها کنید، وضعیت بدتر خواهد شد اما اگر برای بازگرداندن زندگی خود به سوی تعادل قدم بردارید، می توانید از تبدیل شدن فرسودگی به یک انحطاط کامل، جلوگیری کنید.


● نکاتی برای جلوگیری از فرسودگی شغلی

- روز را با تشریفات آرامش دهنده شروع کنید: به جای پریدن از رختخواب، به محض بیدارشدن، دست کم ۵ دقیقه صرف مراقبه کنید، یادداشت های خود را بنویسید، نرمش های ملایم انجام دهید یا عادت به خواندن چیزی کنید که شما را تحریک کند.

- عادت هایی هم چون خوردن منظم و سالم، تمرین کردن و خوابیدن را به کار بگیرید: وقتی خوراک درستی داشته باشید، در فعالیت های منظم فیزیکی شرکت نموده و استراحت کافی می کنید، انرژی کافی برای مقابله با مشکلات زندگی را خواهید داشت.

- ایجاد حد و حدود: خود را زیاد پرمشغله نسازید. یاد بگیرید که چطور به درخواست های تان به وقت خودش جواب (نه) بدهید. اگر این امر برای شما مشکل است، به یاد داشته باشید که گفتن (نه) به بعضی چیزها، به شما اجازه می دهد که به چیزهایی که واقعاً می خواهید انجام دهید، جواب (بله) بدهید.

- گرفتن یک وقت استراحت از کار و تکنولوژی: هر روز، ساعاتی را برای انفصال کامل در نظر بگیرید. تب و تاب تان را کنار بگذارید، تلفن و رایانه را خاموش کنید و چک کردن ایمیل را متوقف سازید.

- قسمت فعال خود را تغذیه کنید: فعالیت، یک پادزهر برای افراد فرسوده است. وضعیت جدید را امتحان کنید، یک پروژه ی سرگرم کننده را شروع کنید یا یک سرگرمی مورد علاقه را از سر بگیرید؛ فعالیت هایی که هیچ ارتباطی به کارتان ندارند را انتخاب کنید.

- یاد بگیرید چطور استرس را مدیریت کنید: وقتی شما در مسیر فرسودگی هستید، ممکن است احساس ناتوانی کنید اما بیش از آن چه فکر می کنید، روی استرس کنترل دارید. یاد گرفتن این که چطور استرس را مدیریت کنید، به شما کمک می نماید که دوباره تعادل خود را به دست آورید.


● بهبود فرسودگی شغلی

بعضی اوقات خیلی دیر است که از فرسودگی جلوگیری کنید (شما هم اکنون از خط قرمز عبور کرده اید). در این مورد، خیلی مهم است که فرسودگی خود را جدی بگیرید. تلاش کنید که از حالت خستگی بگذرید چراکه ادامه ی وضعیتی که در آن هستید، منجر به خسارت فیزیکی و روانی خواهد شد.


● بهبودیافتن به برداشتن گام های بعدی نیاز دارد

▪ آرامش: وقتی به مرحله ی آخر فرسودگی شغلی رسیدید، تعدیل ذهنیت یا مراقبت از سلامت شما، مسأله را حل نخواهد کرد. شما نیاز دارید تا خود را وادار به آرامش یا استراحت کنید. هر اندازه که می توانید، از تعهدات و فعالیت های خود بکاهید و برای استراحت و درمان، به خودتان زمان بدهید.

▪ دریافت حمایت: وقتی فرسوده هستید، تمایل طبیعی تان این ست که با گوشه گیرکردن خود، از مقدار انرژی که به جا گذاشته اید، محافظت کنید اما دوستان و خانواده های شما در طول این زمان، بیش تر از همیشه مهم هستند. برای دریافت حمایت، به سوی کسانی که بیش تر از همه دوست دارید، دست دراز کنید.

▪ ارزیابی مجدد اولویت ها: فرسودگی شغلی، بیان گر این ست که عامل مهمی در زندگی تان درست کار نمی کند. شما به زمان نیاز دارید تا در مورد هدف ها، امیدها و رؤیاهای خود فکر کنید. آیا در حال فراموش کردن چیزی هستید که برای زندگی تان مهم است؟ فرسودگی به عنوان یک فرصت برای کشف دوباره ی این که چه چیزی واقعاً شما را شاد می کند و تغییر وضعیت مطابق با آن تلقی می شود.

فرسودگی با خود، از دست دادن چیزهای زیادی را به همراه می آورد که معمولاً ناشناخته است.


● ناشناخته ها مقدار زیادی از انرژی شما را می گیرد


- از دست دادن ایده آل یا رؤیایی که شما در کار خود وارد کرده اید.

- از دست دادن نقش یا شخصیتی که ابتدا به شغل شما می آمد.

- از دست دادن انرژی فیزیکی و روانی

- از دست دادن دوستان، سرگرمی ها و احساس اجتماعی بودن (همکاری)

- از دست دادن اعتمادبه نفس

- از دست دادن شادی، معانی و هدف هایی که کار و زندگی را معنادار می سازد.


● کنارآمدن با فرسودگی شغلی

مؤثرترین شیوه برای مبارزه با فرسودگی شغلی، دست کشیدن از کار فعلی و انجام دادن کار دیگر است؛ البته اگر قصد تغییر شغل دارید اما این کار برای تان عملی نیست، هنوز می توانید برای بهبود وضعیت خود یا دست کم وضعیت ذهنی خود، اعمال زیر را انجام دهید:

▪ مقابله با استرس محیط کار: به منظور جلوگیری از فرسودگی شغلی، خیلی مهم است که استرس را در محیط کارتان مدیریت کنید. این کار را با شناسایی عوامل استرس زا شروع کنید؛ سپس شما می توانید برای برخورد با مسائل، با تغییر محیط کار تغییر نحوه ی برخورد با عوامل استرس زا قدم بردارید. فعالانه مسائل را توضیح دهید. از یک رهیافت معلوم به جای رهیافت مجهول در محیط کار خود استفاده کنید. اگر نیازهای خود را بیان کنید، کم تر احساس عدم حمایت می کنید. درنهایت، اگر قدرت و منابع لازم برای حل مسأله را نداشتید، با یک مشاور روان شناس صحبت کنید.

▪ برنامه ی کاری خود را اعلام کنید: از رئیس خود برای تشریح مسؤولیت ها و وظایف کاری روزانه تان، درخواست ملاقات و گفت وگو کنید، به آن چه که بخشی از کار شماست و انتظار می رود که انجام اش دهید، اشاره کنید.

▪ درخواست وظایف جدید کنید: اگر مشغول انجام یک کار ثابت برای مدت طولانی هستید، درخواست یک کار تازه کنید؛ مانند سطح کاری متفاوت، محدوده ی فروش مختلف و...

▪ گرفتن مرخصی: اگر فرسودگی شغلی شما حتمی به نظر می رسد، یک مرخصی کامل از محل کار بگیرید؛ به تعطیلات بروید، روزهای بیمار خود را سپری کنید و برای ترک موقعیت، هرچیزی که شما را از این وضعیت نجات می دهد، درخواست کنید؛ به طور کلی، از زمانی طولانی برای شارژ دوباره ی باتری های خود و رسیدن به چشم اندازی جدید استفاده کنید.

amir-shamloo آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
روان شناسی, روانشناسی, روانشناسی صنعتی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Heavy Bomber   Alcoholicity    Compotation    Allowedly    Heavy Armed    Catimini    Empoison    Consumedly    Chibouk    Impendent    According As    I Think wow    Discommend    Rub Al Khali    Foresaid


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است