قدیمی 05-02-2011, 03:27 PM   #1
(کاربر باتجربه)
 
psycho آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
نوشته ها: 87   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
10 بار در 9 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Q7 ارزیابی مهارت حرکتی کودکانdcd و تاثیر تمرین ذهنی
ارزیابی مهارت حرکتی کودکانDCD و تاثیر تمرین ذهنی


چکیده پژوهش:


هدف: پژوهش حاضر به منظور ارزیابی مهارت حرکتی دانش آموزان دختر و پسر سالهای چهارم و پنحم دبستان با اختلال DCD تهران و تاثیر تصویر سازی بصری بر بهبود عملکرد آنها بود.در این پژوهش تصویر سازی بصری به عنوان متغیر مستقل و مهارت حرکتی به عنوان متغیر وابسته محسوب می شوند. روش : 40 نفر از دانش آموزان DCD سالهای چهارم و پنجم دبستان شرکت داشتند که 20 نفر از آنها کنترل و 20 نفر آزمایشی بودند .

نمونه ها با استفاده از روش نمونه در دسترس انتخاب گردید . پژوهش حاضر از نوع پژوهش های نظری کاربردی و توصیفی است. و روش تحلیل داده ها t گروههای مستقل است . همچنین برای تحلیل هریک از تصویر سازی ها از روش SPSS استفاده گردید . براي ارزيابي توانايي تصوير سازي بصري از پرسشنامه تصویر سازی دیوید مارکز استفاده شد و گروه نمونه به دو گروه آزمایشی و کنترل تقسيم شد و میزان مهارت حرکتی آنها از طریق پرتاب توپ بسکتبال به داخل سبد سنجیده شد. برای گروه کنترل جلسات سنجش مهارت بدون تمرین ذهنی و برای گروه آزمایشی همراه با تمرین ذهنی صورت می گیرد.

پرتاب توپ آزادانه صورت می گیرد . آزمودنی در نیم دایره مستقر می شود و از فاصله 65/2 متری نسبت به سبد به صورت آزاد توپ را پرتاب می کند. هر آزمودنی در هر جلسه 20 پرتاب آزاد انجام می دهد. به هر پرتاب در صورت گل شدن یک امتیاز داده می شود و در صورت گل نشدن صفر منظور می شود. به گروه آزمایشی در هر جلسه قبل از پرتاب توپ 3 دقیقه تمرین ذهنی داده می شود. پس از8 جلسه میزان تاثیر تمرین ذهنی بر بهبود عملکرد آنها سنجیده می شود.

يافته ها : نتایج این پژوهش نشان داد که بین بین مهارت حرکتی ( تعداد پرتاب توپ) و تصویر سازی با چشمان بسته درپیش آزمون r= -0/087) ) با سطح خطای 05/0 رابطه معنی داری وجود ندارد.

بین مهارت حرکتی ( زمان به معنای توان سرعتی ) و تصویر سازی با چشمان بسته در پیش آزمون r=0/1 با سطح خطای5 0/0رابطه معنی داری وجود ندارد.همینطور بین مهارت حرکتی ( تعداد پرتاب توپ) و تصویر سازی با چشمان بسته درپیش آزمون رابطه در پس آزمون r= -0/207 و بین مهارت حرکتی ( زمان به معنای توان سرعتی ) و تصویر سازی با چشمان بسته r=0/006 نیز این رابطه معنی دار نیست.

این رابطه ها بین وضوح تصویر سازی با چشم باز نیز سنجیده شد.62 r= - 0/ برای رابطه بین مهارت حرکتی ( تعداد پرتاب توپ) و تصویر سازی با چشمان بازدرپیش آزمون و r= .112) ) برای ( زمان به معنای توان سرعتی ) و تصویر سازی با چشمان باز . همچنین در پس آزمون (-.154 ) مهارت حرکتی ( تعداد پرتاب توپ) و تصویر سازی با چشمان باز و r= .024) ) و بین مهارت حرکتی ( زمان به معنای توان سرعتی ) و تصویر سازی با چشمان باز نیز این رابطه ها معنی دار نیست.

بنا براین فرض اول یعنی تصوير سازي بصري ( با چشمان باز و بسته) در دانش آموزان DCD با مهارت حركتي آنها رابطه ندارد به این جهت برخلاف انتظار پژوهشگر فرض صفررد نمی شود. همچنین نتایج نشان می دهد که تمرین ذهنی نقش مهمی در مهارت حرکتی ایفا می کند و در فرضیه ها هریک از مولفه های تعداد گلها و زمان سرعتی ( در مرحله پیش آزمون و پس آزمون) پیشرفت عملکرد را تبیین می کنند. نتایج نشان داد که در فرضیه ها تمرین ذهنی بیشترین نقش را در مهارت حرکتی (درمرحله زمان سرعتی ) ایفا می کند.

psycho آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
روان شناسی, روانشناسی, روانشناسی کودک


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


Heavy Bomber   Alcoholicity    Compotation    Allowedly    Heavy Armed    Catimini    Empoison    Consumedly    Chibouk    Impendent    According As    I Think wow    Discommend    Rub Al Khali    Foresaid


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است