قدیمی 19-02-2011, 03:03 PM   #1
sonya
(کاربر باتجربه)

sonya آواتار ها

Consoli تلقين مثبت هميشه كارساز نيست

تلقين مثبت هميشه كارساز نيست

نتيجه تحقيقات یك گروه از محققان كانادايي نشان مي دهد افرادي كه اعتماد به نفس پايين تري دارند، در صورت تكرار تلقين هاي مثبت درباره خودشان، احساس بدتري نسبت به خود پيدا مي كنند.

به گفته اين محققان، جملاتي از قبيل "من فردي دوست داشتني هستم" تنها مي تواند به كساني كه اعتماد به نفس بيشتري دارند، كمك كند.

يك روان شناس بريتانيايي مي گويد احساس آدم ها نسبت به خودشان بر پايه آن چه كه واقعا در زندگي شان انجام مي دهند، شكل مي گيرد.

اين توصيه كه آدم ها براي داشتن احساس بهتر بايد "به خودشان كمك كنند" يا به عبارتي به خود تلقين كنند، اولين بار به صورت جدي توسط ساموئل اسمايل، نويسنده اسكاتلندي مطرح شد.

كتاب او با نام " خود ياري" حدود ۲۵۰ هزار نسخه فروش داشت و اين شيوه، يعني كمك به خود از لحاظ رواني، اكنون به تجارتي ميلياردي در تمام دنيا تبديل شده است.

افكار مثبت آزاردهنده

در يك آزمايش محققان دانشگاه هاي واترلو و نيو برنزويك، از افراد مختلف با ميزان اعتماد به نفس متفاوت، خواسته اند كه جمله " من فردي دوست داشتني هستم" را تكرار كنند.

پس ازگفتن و تكرار اين جمله، حالت اين افراد و احساس آن ها نسبت به خودشان را بررسي كرده اند.

در گروه افراد با اعتماد به نفس پايين، كساني كه اين جمله را تكرار كرده اند، نسبت به بقيه اعضاي گروه، احساس بدتري درباره خودشان داشته اند.

اما كساني كه اعتماد به نفس بيشتري داشتند، پس از تكرار اين جمله مثبت، احساس بهتري داشتند، هر چند بسيار اندك.

در مرحله بعدي، روان شناس ها از افراد مورد آزمايش خواسته اند كه تفكرات مثبت و منفي درباره خودشان را فهرست كنند.

نتيجه اين آزمايش نشان داده كساني كه اعتماد به نفس پايين تري دارند، وقتي اجازه بروز تفكرات منفي را پيدا مي كنند، احساس بهتري نسبت به زماني دارند كه مثبت درباره خود مي انديشند.

به گفته اين محققان كاناديي اگر آدم ها به طور كامل بر افكار مثبت تمركز كنند، آنگاه افكار منفي بيشتر موجب آزار آنها خواهد شد.

sonya آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
تلقین کردن, تلقینات مثبت, روان شناسی, روانشناسی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش